Az első benyomásom Idáról: a derű. Első találkozásunkkor tanúja voltam annak, amint Ida késve érkezik egy fontos eseményre, és ezt a helyzetet tudta olyan kiegyensúlyozott, alázatos és elfogadó derűvel kezelni, ahogyan kevesek.
Mit kell tudni a mediátorról?
A mediátor őszinte, szeretetteljes légkört biztosít, és felügyeli, kíséri a kommunikációt, s abban segít, hogy a különbözőségek, félreértések ne eltávolítsák a feleket, hanem a konfliktusokat, mint egy jobb megoldás magjaiként tudják tekinteni.
A mediátor a tárgyalófelek között egyfajta egyensúlyozó szerepet tölt be.
Pártatlan, és titoktartás kötelezi.
Nevének jelentése alapján – középen lenni, békéltetni -, nem foglal állást az adott kérdésben, nem ad tanácsot, nem dönt a felek kérdéses problémájában, hanem empatikus irányítóként, a másik fél fejével (is) gondolkodva, segítő kérdésekkel mindkét fél számára új nézőpontból is megpróbálja láttatni a felvetődött problémát és a felek kapcsolatát. Így lehetőség nyílik arra, hogy a korábban elakadt, már-már megrekedni látszó rossz kapcsolat elmozdul a holtpontról, s nagy az esély arra, hogy az adott vitás kérdés tekintetében megegyezésre jutnak.
A mediátor segít tisztázni a konfliktus természetét és olyan megoldást találni, amely az érintettek számára kielégítő, sőt nem ritkán kifejezetten örömteli.