Az első benyomásom Idáról: a derű. Első találkozásunkkor tanúja voltam annak, amint Ida késve érkezik egy fontos eseményre, és ezt a helyzetet tudta olyan kiegyensúlyozott, alázatos és elfogadó derűvel kezelni, ahogyan kevesek.
A válás és a gyermek
- Egy válási folyamat során általában heves indulatok és szélsőséges érzelmek jellemzik a párokat. Jellemző, hogy mind a két fél keresi vélt vagy valós igazát, s akaratlanul a legtöbb esetben, de háttérbe szorul a gyermek(ek) érdeke.
- Ritka, hogy meg tudnak maradni a „szülő szerepben”, „túszként” vagy „postásként” használják az ifjakat céljaik elérése érdekében, semelyik sem szolgálja a gyermek szükségleteit.
- A tapasztalat azt mutatja, hogy, szakképzett mediátor útmutatása során sérül legkevésbé a gyermek, hisz a szülők az gyermekeik érdekében mediátor jelenlétében képesek a higgadt kommunikációra és a hatékony együttműködésre.
Egy válás során mindenki sérül valamilyen módon, de nem mindegy mennyire.
- Egy közvetítői eljárás során sokkal diszkrétebben, rövidebben, olcsóbban lehet megoldani az elválást a peres eljárással szemben, nem beszélve arról, hogy a nyilvánosság teljes kizárása miatt nem kell kínos kérdésekre felelni.
- A mediátor a vitában lévőket egyenrangú félként kezeli.
- Az érintett pár támogatást kap a mediátortól válsághelyzetük megoldásához.
- A mediáció során a párok választ kapnak miértjeikre, mérlegelni tudják saját részüket, felelősségüket.
- Az érintett pár elkerülheti a további feszültségekkel, szorongásokkal teli időszakokat, a bizonytalan kimenetelű jogi eljárásokat.
- Egy teljesen megromlott viszony esetén, ahol már eldurvult, esetleg meg is szűnt a kommunikáció, lehet olyan sikereket elérni, hogy mind a két fél más nézőpontba kerülve, nyertesnek érezze magát.